Városlista
2024. november 13, szerda - Szilvia

Hírek

2022. Március 24. 16:06, csütörtök | Bulvár
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Brutális értékű volt tavaly a világ zenei piaca

Brutális értékű volt tavaly a világ zenei piaca

A világ zenei piaca 25,9 milliárd dollár (8781 milliárd forint) értékű volt tavaly.

Olyan előadóknak köszönhetően, mint a BTS, Taylor Swift vagy Adele, a világ zenei bevételei tavaly nőttek a leggyorsabb ütemben több mint húsz év óta: 18,5 százalékos növekedéssel elérték a 25,9 milliárd dollárt, ami az 1990-es évek óta a legmagasabb szint - írta a BBC hírportálja.

A növekedés hajtóereje a streaming volt: a 2020-as 443 millióról 523 millióra emelkedett az előfizetők száma. A teljes bevétel 63 százalékát hozta a streaming, a vinyl és más fizikai adathordozók 19, a letöltések négy százalékot képviseltek.

A fennmaradó 11 százalék jogdíjakból, filmekben, tévében és reklámokban felhasznált zenék díjaiból állt össze.

A világ zenei ipara hét egymást követő évben növekedett az iparág nemzetközi szervezete (International Federation of the Phonographic Industry, IFPI) szerint.

"Rendkívül biztató. Sötét időket éltünk 1999 után, az iparág 40 százalékkal esett vissza. Nem gondoltuk volna, hogy idén 60 vagy 70 országban is növekedést tapasztalunk" - mondta Frances Moore, a szervezet ügyvezető igazgatója.



Noha a streamingszolgáltatás az iparág újraéledésének motorja, a digitális letöltésen kívül minden formátum bevételei növekedtek tavaly, a CD-k először ebben az évezredben, míg a vinyl 51 százalékkal erősödött.

A streaming - melybe az előfizetői és a reklámokkal támogatott zenehallgatás is beletartozik - szintén növekedett, már 16,9 milliárd dollárt ér.

Ugyan a lemezcégeknek jó hírt jelent a növekedés, a független szektor arra figyelmeztetett, hogy a profit nincs egyenlően elosztva.

Az IFPI által képviselt minden lemezcég felfüggesztette oroszországi működését Ukrajna orosz inváziójának februári kezdete óta. Az egyébként jelentősnek számító orosz piac a globális bevételeknek azonban csupán 1,3 százalékát (mintegy 336 millió dollárt) képviseli, ami azt jelenti, hogy ez a lépés nem befolyásolja jelentősen a globális zenei piacot - mondta Moore.

Az Egyesült Államok zenei piacának bevételei 22 százalékkal nőttek, ezzel világelsők, a pandémia miatt lezárt Ausztrália piaca növekedett a leglassabban, csak 3.4 százalékkal.

A dél-koreai BTS fiúegyüttes hozza a legtöbb bevételt már második éve, miután háromszor kerültek az amerikai Billboard slágerlistája élére, és egy Grammy-jelölést is begyűjtöttek.

2021 második legjobbja az amerikai Taylor Swift lett, ahogy egy évvel korábban is, a brit Adele idén a harmadik helyre futott be. Negyedik albuma, a 30 az év legnagyobb sikerévé vált, 4,7 millió példány kelt el belőle, az év kislemeze The Weeknd Save Your Tears-e lett.

Címkék: zene, zeneipar

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 13. 07:55, szerda | Bulvár

A bitcoin történelmi csúcson, 89 ezer dollár fölött

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése kedden kora reggel, először emelkedett 89 ezer dollár fölé.

2024. November 12. 08:25, kedd | Bulvár

Eldőlt: Jövőre nem lesz Balaton Sound

A jövő évben, 2025-ben nem rendezik meg a Balaton Sound fesztivált - közölték a szervezők hétfőn az MTI-vel.

2024. November 11. 08:01, hétfő | Bulvár

Pénteken már nyitnak a budapesti karácsonyi vásárok

Két karácsonyi vásár nyílik november 15-én, pénteken Budapesten; a Szent István téren az Advent Bazilika, a Vörösmarty téren pedig a Vörösmarty Classic Xmas - tudatták a szervezők közleményben az MTI-vel vasárnap.

2024. November 07. 07:56, csütörtök | Bulvár

Magyarország a 2025-ös és 2026-os évet a Magyar Tudomány Éveként ünnepli

Az Országgyűlés döntése alapján Magyarország a 2025-ös és 2026-os évet a Magyar Tudomány Éveként ünnepli, a Magyar Tudományos Akadémia és annak Könyvtára alapításának 200 éves évfordulójának alkalmából.